8. mezinárodní klavírní soutěž

Na podzim roku 2012 (konkrétně od 9. až do 26. listopadu) se v japonském Hamamatsu uskutečnil již osmý ročník mezinárodní klavírní soutěže, která se koná každé tři roky. Posledního ročníku se zúčastnilo celkem 73 mladých klavíristů z celého světa. Více informací o této soutěži naleznete v našem dnešním článku portálu Ohudbe.eu.

Pokud bychom se podívali na to, z jakých oblastí (států) byla finálová skupina složena, pak by to byly státy jako Rusko, Ukrajina, Polsko, Čína, Korea, Japonsko, Tchaj-wan, Spojené státy americké (USA), Austrálie, Itálie, Finsko, Moldavsko, Kazachstán, Gruzie, Singapur, Spojené království a Kanada.

Složení těchto špičkových klavíristů vzešlo z předchozího konkurzu, do kterého se přihlásilo celkem 280 mladých umělců (součástí přihlášky bylo dodání DVD nahrávky) ve věku od 15 do 30 let.

Všichni zúčastnění ovládali své hudební nástroje dokonale, ale vítězem mohl být samozřejmě jen jeden.

Ocenění umělci

První cenu, která čekala na umělce po 4 kolech nejnáročnějšího klavírního repertoáru, získal ruský klavírista Ilja Raškovskij. Kromě první ceny získal Ilja rovněž cenu primátora města Sapporo a Cenu diváků. Stal se tak nejúspěšnějším účastníkem soutěže.

Dalšími oceněnými byli na 2. místě Nozomi Nakagiri (Japonsko), 3. místě Takashi Sato (Japonsko), 4. místě Anna Tcybuleva (Rusko), 5. místě Joon Kim (Korea) a na 6. místě Kei Takumi (Japonsko). Takumi získala také cenu za nejlepší interpretaci povinné skladby, kterou složil Shinichiro Ikebe.

Velkého ocenění se dočkaly i klavíry značky Yamaha, neboť Raškovskij, Tcybuleva a Takumi si pro celou soutěž zvolili oceňované koncertní křídlo Yamaha CFX. Nakagiri a Sato si pro některé části soutěže také zvolili CFX a Sato byl oceněn Cenou komorní hudby za jeho interpretaci Mozarta, kterého hrál právě na klavír Yamaha CFX.

Do soutěže byly nabídnuty celkem tři značky klavírů, ze kterých si mohli účastníci soutěže vybírat. V prvním kole si 40 soutěžících zvolilo klavír Yamaha CFX. I to je velmi dobrá vizitka nejen klavírů značky Yamaha, ale obecně všech hudebních nástrojů této společnosti.