Alkoholové šialenstvo Johna Bonhama

John Bonham

New Yadbirds. Tým to všetko začalo. Mladučký Jimmy Page do kapely vzal okúzľujúceho speváka Roberta Planta, hráča na basgitaru a klávesy Johna Paula Jonesa a bubeníka Johna Bonhama. A zrod Zeppelinov bol na svete.

Led Zeppelin je pre ľudí známa vec najmä vďaka sentimentálnej Stairway To Heaven, ale táto pesnička z albumu Led Zeppelin IV nikdy na singli nevyšla. Zmienené album sa ale dostalo do čela hitparád aj v Británii a aj v USA. Americké turné bolo beznádejne vypredané a single kapely sa tešili obrovskému úspechu.

Na Johna Bonhama a jeho prínos v kapele sa tak trochu zabúda. Rovnako ako George Harrison z Beatles, aj John bol zatienený charizmatickým dlhovlasým Robertom Plantom, ktorý svojim vystúpením a výkrikmi ‚babe‘ strhával všetku pozornosť na seba.

John Bonham, prezývaný Bonzo, sa narodil 31. mája 1948. John okrem svojej lásky k hudbe oplýval aj láskou k alkoholu. A jeho láska k najpoužívanejšej droge bola veľmi silná.

Johnov dobrý priateľ a basgitarista z Jethro Tull Dave Pegg spomína: „Večierky obvykle končili až za svitania, ale Bonzo bol po pár hodinách spánku znova schopný piť.“

Dave veľmi rád spomína na časy, keď do seba s Bonzom liali jedno pivo za druhým.

Bonzo bol nesmierne talentovaný a kritikmi uznávaný bubeník. Jeho cit pre hudbu bol pre fungovanie Zeppelinov ako palivo.

25. septembra 1980 sa ale Bonzo odobral do hudobného neba. Prehýrená noc plná alkoholu sa mu stala osudnou. Zadusil sa vlastnými zvratkami. Podľa odhadov v osudnú noc vypil 40 panákov vodky. Bonzova smrť bola nepochybne obrovským šokom. Kapela sa chystala na nové svetové turné. Ale po Bonzovej smrti sa Led Zeppelin rozhodli svoju činnosť ukončiť. V ich oficiálnom prehlásení znelo, že Bonza považujú za nenahraditeľného bubeníka.

Pohreb sa konal v rushockom farnom kostole blízko Bonhamovej farmy v stredozápadnom Anglicku. Obradu sa zúčastnilo takmer 300 ľudí z radov muzikantov a fanúšikov.

Česť jeho pamiatke.

Autor článku: Vanesa Urbanová