MyCello – unikátní nástroj z 3D tiskárny

MyCello

Jak vše vzniklo a kdo za tím stojí? Ondra a Honza jsou dva kamarádi, kteří před několika lety založili softwarovou firmu v Přerově. V průběhu času se rozrostli až na menší firmu o 10 zaměstnancích.

V březnu 2020, kdy začala v Česku pandemie COVID-19, si objednali 3D tiskárnu (MK3S), aby se zapojili do tisku ochranných štítů.

Jak vzniklo MyCello?

Než tiskárna přišla, uplynulo 6 týdnů a první vlna pandemie skončila. Během té doby se zajímali o všechno kolem 3D tisku a objevili možnost, že se dají tisknout i hudební nástroje. Ondra je violoncellista, bydlí v bytě a jeho sousedi si stěžují, že hraje moc nahlas. Už dříve pokukoval po tichém (elektrickém) celle. A teď bylo na dosah. Mohl si ho sám vyrobit. Jenže bylo třeba ho nejprve navrhnout a vymodelovat. Myšlenka nadchla jeho kolegu z firmy Honzu, který se chopil řízení projektu. A Honza má v rodině 3D konstruktéra Zdeňka. Tak to celé začalo…

Proč se jmenuje zrovna MyCello?

MyCello symbolizuje možnost violoncella přímo na míru pomocí technologie 3D tisku. Každý violoncellista zná své cello po hmatu. U jiného cella je velmi důležité, aby mu „sedělo do ruky“. U dřevěných cell jsou jisté standardy, ale spousta nástrojů má různé odchylky. A právě ty umím firma naprosto přesně vychytat, aby cello sedělo přesně podle zvyklostí daného cellisty. Navíc každé MyCello je originál i co se týče tvarů, barvy, zvoleného materiálu… V době sériových výrob je skvělé mít své jedinečné cello, které nemá nikdo jiný.

Co bylo nejtěžší?

Samozřejmě přetvořit dřevěný nástroj. Poprat se s konstrukcí, tiskem, stavbou, vyladěním zvukových vlastností… A také přesvědčit okolí (hlavně manželky), že se tak trochu nezbláznili. 🙂 Tisk dílů pro 1 cello trval zpočátku jen pár hodin, ale postupně se to nafouklo na cca 80 hodin u aktuální verze. Aby vývoj urychlili, přikoupili postupně další 4 tiskárny a na všech tisknou nonstop. Investovali také spoustu času a peněz do materiálu, aby našli ten nejlepší, nejlépe znějící filament.

A jak MyCello hraje?

Budete uchváceni! To musíte slyšet na vlastní uši! Naživo by to samozřejmě bylo nejlepší, nicméně nabízíme video a ukázky různých skladeb, díky kterým si uděláte konkrétní představu o zvukových vlastnostech MyCella. Podívejte se na videoklip pro kampaň Hithit zde:
www.sensio.cz/mycello

Nejaktuálnější informace o stavu kampaně či vývoji MyCella naleznete na www.mycello.cz a také na sociálních sítích FacebookInstagram.