Slanej karamel kapely Vnitrublok

Slanej karamel kapely Vnitrublok

(Praha, říjen 2022) Pražská kapela Vnitrublok vydává první singl z eponymního alba. Píseň s názvem Slanej karamel otevírá sbírku na platformě HitHit, která má za cíl financovat závěrečné úpravy alba a vydání CD. Vnitrublok je plný křehkosti i dekadence, poetiky i přímočarosti. Dnes již pětičlennou kapelu vede písničkářka Alžběta Dudová.

Žánrově se album VNITRUBLOK pohybuje od pop-rocku, přes dream pop, až po elektroniku a trip hop. Hudbu doplňují barvité a upřímné texty. „Vzpomínky a moudra střídaj blbý vtipy…“ Úryvkem z písně Slanej karamel se dá vyjádřit celá tvorba kapely od textů po muziku. Album bude shrnutím dvou let, po které spolu kapela působí. Výročí oslaví právě novou deskou.

„ Psaní textů mi pomáhá srovnat si myšlenky v hlavě. Potřebuju věci prozkoumat z mnoha úhlů a několikrát je protočit v prstech, než se mi je podaří vtisknout do slov písně. Většinou nejde o veselé texty, ale můžu díky tomu „ vyjádřit i ty věci, o kterých se jinak mluví těžko. “

Bětka Dudová píše vlastní písně od 12 let, hudba jí byla blízká už od dětství. Vyrůstala v prostředí klasické hudby, v ZUŠ se věnovala lesnímu rohu a sólovému zpěvu. Jako písničkářka začínala s folkovou kapelou Vůně Borovic. Nyní hraje sólově i s kapelou. Studuje tvorbu písňového textu a scénáře na VOŠ Jaroslava Ježka a zpěv na Konzervatoři Jana Deyla. Ve svém debutovém siglu s názvem Potápěč (březen 2022) zpívá naléhavé “Zavolejte sanitku, umírá mi vnitřní dítě.” Úryvek patří k tíživějším, ale dobře vystihuje upřímnost a hloubku sdělení její textařské tvorby.

Single Slanej karamel vychází 1. října 2022 doprovázený lyrics videem. Autorkou grafického zpracování coveru singlu a designu celého videa je Karolína Hanková. Slanej karamel je autorský text frontmanky kapely, psaný ještě v době jejího sólového vystupovaní. Ve Vnitrubloku se pak sešel s nápaditou aranží, na které se sladila celá kapela. Ta čítá vedle Alžběty čtyři další jména. Jsou to baskytarista Samuel Barcík (Paulie Garand, Karol Komenda Group, Hard to Frame), kytarista Dalibor Hrubeš (Čtvrt na smrt, Divnotaj, MarZ, emozpěv), bubeník Vítězslav Patočka (The Tap Tap, MarZ, Bran, emozpěv) a klávesista Petr Svoboda (Fanfán Tulipán).

Na syntezátory zahostoval Miloš Klápště (Aneta Langerová, Beáta Hlavenková, Dorota Barová…). Produkce a sound designu se ujal Jan Brambůrek, v jehož Tajným studiu kapela nahrála celé album.

Zdroj: Alžběta Dudová, tisková zpráva kapely Vnitrublok