Hudební články

nalaďte se na správnou notu

O hudbě.eu - hudební portál

Thom Artway a Hedgehog

Thom Artway a Hedgehog

Thom Artway, rodák z Vlachovic, je český skladatel, kytarista a anglicky zpívající písničkář. S  písní I Have No Inspiration přišel přibližně před rokem a půl. Ještě předtím se prezentoval písní Towards The Sun, která byla v roce 2013 použita do filmu Křídla Vánoc. V roce 2013 vydal své debutové EP Still Standing In The Unknown. Od té doby uplynulo mnoho písní a koncertů a dnes se prezentuje svou studiovou deskou.

Hedgehog – Ježek

Nové album Hedgehog, v českém překladu Ježek, míchá v sobě skladby jak pomalé a baladické, tak i svižnější a rychlejší. Nechybí na něm ani dvě starší skladby z prvního EP. Mnohé z nich jsou upravené, ať už zvukově, nástrojově nebo přidáním různých efektů. Snad nejzřetelnější změna je v písni Sun Is Colder, která je delší, více propracovaná a obsahuje spoustu detailů, které vytváří celkově vznešenější dojem. Nechci tím ale ublížit původní verzi, která se mi osobně líbila víc, protože byla surová, svěžejší a přirozenější.

Thom Artway

Obrázek 1: Thom s dřevěnou kráskou

Pro svou novou píseň Time To Think It Over získal spolupráci s Markétu Irglovou, českou zpěvačkou žijící na Islandu, která je držitelkou Oscara za píseň k filmu Once. Není to však jediný duet z alba, tím druhým je Conformity s Maellou.

K růstu mu pomáhá busking (pouliční hraní) převážně po Praze, ale zkusil štěstí i Austrálii a dokonce si po večerech brnkal v Irsku, kde pracoval na farmě. Album mu produkoval Lukáš Chromek s výjimkou jedné skladby. S hudebním aranžmá mu pomáhá František Valena, Ondřej Jurásek a Martin Hrabal. Letos dostal Thom ocenění v kategorii Objev roku v rámci hudebních cen Žebřík.

Hedgehog

Obrázek 2: Hedgehog

Hedgehog je momentem, kdy se zaposloucháte a zjišťujete, že každá skladba je odlišná, ale všechny dohromady tvoří jeden koncept a společně ladí. Každý posluchač si v albu najde tu svou, která jej chytne za srdce. Album jako celek je vyobrazením emocí a postojů. Tuto desku 2. prosince s doprovodnou kapelou pokřtí v Jazz Dock Praha, kde nebudou chybět ani vzácní hosté.

Autor článku: Jana Matějíčková

Zdroj fotografií: Thomartway.com

Již není možné vkládat komentáře.