Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i motoveteráni, staré hračky či vinyl kapely Tři sestry

Vinylové desky prodej

V Praze, dne 10. června 2022 – Žebříček největšího tuzemského aukčního portálu Aukro vedou tradičně prodeje svatováclavských dukátů, v květnu si však přišli na chuť i sběratelé jiných oborů. Za částky nad 200 tisíc korun se prodaly předválečné motocykly Jawa 175 Speciál nebo ČZ 175. Za 35 200 Kč našla nového majitele hračka v podobě starého dřevěného autobusu. Prodávaly se však i ojeté vozy, například Škoda Superb 2.0 TDI za rovných 530 tisíc korun.

V květnových prodejích patřily první dvě místa předmětům z oblasti numismatiky. Za 1 360 000 Kč našla nového majitele luxusní sada svatováclavských dukátů obsahující 1,2,5,10 dukát. U sběratelské sady takové hodnoty byly samozřejmostí náležitosti typu certifikátů, číslované původní etue či semišových desek. Na druhém místě žebříčku skončila novoražba nejvzácnější mince československé numismatiky – svatováclavský 5 dukát 1937. K výrobě této novoražby bylo použito původní mincovní nářadí a matrice, které jsou uloženy v depozitáři mincovny v Kremnice. Třetí místo dokazuje, že kategorie Auto-moto je s více než 160 tisíci aktuálními aukcemi nyní dokonce 3. největší co do počtu položek (Sběratelství je první s 620 tisíci produkty, druhé pak Knihy, časopisy – přes 267 tisíc nabídek) a přeskočila i kategorii Starožitnosti a umění. „Prodeje nových, zánovních i ojetých vozů na Aukru dlouhodobě rostou. Je to i díky situaci na trhu, kdy je velká poptávka po ojetinách a aukce tak dává pro obě strany obchodu velký smysl. Navíc jsme spustili projekt Aukro ověřené vozy, který zajišťuje důkladné prověření automobilu a kupující má jistotu bezpečné koupě,“ říká Pavel Krejčíř, odborník na starožitnosti a sběratelství ve společnosti Aukro.

Na své si v květnu přišli motocykloví fajnšmekři. V top 10 se umístily hned 2 prodeje veteránů v parádním stavu. Za 245 000 Kč se prodala Jawa Speciál vyrobena v roce 1936 včetně motoru a převodovky. Jiný majitel pak nabídl s těžkým srdcem do aukce předválečnou ČZ 175 z roku 1937. Aukce která začala od 1 Kč se vyšplhala na 230 000 Kč.

V kolekci aukcí – formátu, který Aukro spustilo letos na jaře, se prodala velmi vzácná rakouská zlatá 20 Koruna z roku 1900. „Mince je jednou z pouhých 26 537 kusů. Aktuální numismatickou kolekci jsme připravili ve spolupráci s našimi ověřenými prodejci a na prodanou 20 Korunu navazují další hodnotné sběratelské předměty,“ dodává Pavel Krejčíř.

V květnu se na Aukro prodalo i nové trojalbum Tří sester Vinyl tour live z limitované edice 1099ks. Nový majitel za něj byl ochoten zaplatit 44 644 Kč. V neposlední řadě se prodávaly i staré hračky, ale třeba i sběratelské pohlednice. Na pohlednici Přerov – Budoucnost prodanou za 9 201 Kč navazují aukce dalších pohlednic z oblasti Jeseníka, Slezska či Severní Moravy.

Zdroj: TZ – TOMÁŠ SKOLEK, tým Aukro.cz