Hudební články

nalaďte se na správnou notu

O hudbě.eu - hudební portál

Za čisté hudební festivaly

Za čisté hudební festivaly

Praha – V rámci třídění odpadu pořádá společnost EKO- KOM projekt s názvem Čistý festival. Do tohoto projektu se mohly do listopadu přihlásit ty hudební festivaly, které mají zájem třídit na svých akcích odpad. Návštěvníci mohou najít na festivalech barevné odpadkové koše nebo přímo stánky této firmy, kde za recyklaci dostanou malé odměny.

Zábavné chvilky na festivalech

Zábavné chvilky na festivalech; zdroj: cistyfestival.cz

Tento projekt se uskuteční na mnoha hudebních festivalech po celé České republice. Na Majálesu v Brně, Zlíně, Plzni, Ostravě nebo na Budějovickém Majálesu. Další akce bude například Rockový Slunovrat, Beats for Love, Rock for People, Coulors of Ostrava nebo Sázavafest. Zajímavý je Sweetsen fest, který je jako jediný zapojený do projektu od samotného začátku.

Pořadatelé zaznamenávají každoroční narůstající zájem. „Podle průzkumů, které jsme dělali 3 roky po sobě, třídění využívá a aktivně vyhledává 34 % návštěvníků festivalů, což bylo vloni 105 000 lidí. Zjistili jsme taky, že se do třídění zapojují všechny věkové kategorie. Jejich skladba se liší podle toho, na jaké akci jsme. Na třídění na 20 festivalech se podílí úklidové čety pořadatelů, což je každoročně přes 300 lidí,“ říká Milan Anděl, zastupitel mediální společnosti akce MamiArt.

Lidé mohou také navštívit workshop přímo na místě a vyrobit si tam recyklovaný módní doplněk. Pořadatelé této akce nezapomněli ani na začínající kapely. Na tzv. REC STAGI si mohou zahrát kapely všech žánrů. Koncerty budou probíhat akusticky formou buskingu. Celá stage se ponese v duchu newyorské ulice. Tato varianta je pro registrované kapely, ale lze si zahrát i bez přihlášení v čase mimo oficiální program. To má pouze jednu podmínku, muzikant musí hrát na recyklovaný nástroj, který si může vyrobit na workshopu.

Stánek s recyklovanými odměnami

Stánek s recyklovanými odměnami; zdroj: cistyfestival.cz

Akce se koná již od roku 2008 a od té doby se vytřídilo téměř 400 tisíc kilogramů plastu, papíru a skla. Plastových kelímků od piva se vytřídilo dva miliony. Celý nápad začínal u malého stánku, kde lidé dostávali odměny za vytříděný odpad.

Autor článku: Jana Matějíčková

Zdroj fotografií: www.cistyfestival.cz

Tagy: , ,

Již není možné vkládat komentáře.