Hudební články

nalaďte se na správnou notu

O hudbě.eu - hudební portál

Africký nástroj Udu

Dnes trochu netradičně resp. představíme vám poněkud netradiční hudební nástroje, který nese označení Udu. Jedná se o africký hudební nástroj podobný džbánu s otvorem na boku. Udu pochází ze střední a jižní Nigérie, z oblastí obývané kmeny Hausa a Ibo.

Jednoduchý keramický hudební nástroj Udu vznikl z tradiční hliněné nádoby na vodu, kterou nosí místní ženy na hlavě. Proč je tento nástroj zajímavý? Důvodem může být např. jeho nádherný hluboký a dunivý zvuk, který bývá spojován s hlasy předků. V jazyce kmene Ibo udu znamená “keramika”, ale také “mír”.

Tento a jiné hudební v tomto případě perkusní nástroje je možné vyzkoušet a objednávat  v obchodním domě CMI plaza v Hradci Králové.

Latin Percussion LP 1400-C2 – Udu Drum Claytone 2

Přesně pod tímto názvem Udu hledejte nejen v obchodním domě CMI plaza, ale i v internetovém obchodě Cmias.cz společnosti CMI Melodia a.s. – specialisty na hudební nástroje. Udu se v současné době prodává za skvělou cenu 1.590,- Kč s DPH (prosinec 2012). Možná se stane tipem na vánoční dárek.

Jaký je popis tohoto afrického keramického nástroje? V internetovém obchodě Cmias.cz je charakterizován následujícími slovy:

„Hliněná konstrukce Udu Drums od Latin Percussion je založená na staletých afrických tradicích. Jméno „Udu“ bylo odvozeno z nigerijského jazyka Ibo a znamená „hrnčířství.“ Každý LP Udu® Drum nabízí individuální tónové hodnoty. Lze na ně hrát poklepem na kteroukoli část nástroje dlaní nebo konečky prstů. Texturované plochy navíc přinášejí neuvěřitelnou zvukovou rozmanitost. Je jen na hráči, aby tuto variabilitu objevil.“

Tagy: , ,

Již není možné vkládat komentáře.