Radim Hladík – česká kytarová legenda

Radim Hladík

Začínal jako kytarista kapely Kometa a vypracoval se až na post legendárního českého kytaristy. Snad každý ho zná z kapely Blue Effect, zvlášť pak skladbu Slunečný Hrob, soundtrack českého filmu Pelíšky.

Na kytaru začal hrát ve svých patnácti letech. Jeho výborná, dlouhá sóla nechají posluchače u pódia němě stát a obdivovat jej několik minut. Když poprvé v Čechách použil „kvákadla“, publikum podle pamětníků žaslo. Není to jenom obyčejný kytarista, je to inovátor a svou hru neskutečně prožívá.

Působil v mnoha hudebních formacích, mimojiné v Matadors. Společně s V. Mišíkem, V. Čechem a J. Kozlem založil kapelu s původním názvem Special Blue Effect. O měsíc později se k nim přidal kytarista a zpěvák Miloš Svoboda. Jejich první veřejné vystoupení proběhlo už po dvou měsících hraní v pražském Music F klubu. Koncert vyvolal obrovský obdiv a zájem. „Nad beatovým Betlémem září nová hvězda! I pohlédli všichni k hvězdě nad obzorem, spěchali k ní a jí se klaněli. Jas její byl jasně modrý a tak ji pojmenovat se rozhodli Blue Effect,“  napsal v jednom článku známý publicista Jan Křtitel Sýkora.

Blue Effect

Původní sestava, 1974, zdroj Česká televize

Současná podoba Blue Effectu

Od té doby uběhlo 6 alb a mnoho koncertů. Sestava Blue Effectu se změnila, z původní sestavy zůstal zmiňovaný Hladík. Dnešním zpěvákem je Honza Křížek, který působil v Kollerbandu nebo Walk Choc Ice. Pro skupinu Wanastowi Vjecy nazpíval vokály k desce Hračky. Sám zpěvák uvádí, že umí hrát na kytaru, baskytaru, bicí a klávesy. Na basovou kytaru hraje Wojttech a na bicí Václav Zima.

Blue Effect nekoncertuje

Pálavské vinobraní

Blue Effect živě v Mikulově, zdroj Pálavské vinobraní

Letos na podzim kapela zrušila zbytek koncertů kvůli Hladíkově nemoci. Ten trpí fibrózou plic, při které se pomalu zmenšuje obsah plic a neumožňuje větší fyzickou námahu. A koncertové hraní na kytaru bezpochyby fyzickou zátěží je. Na letošním turné se na něm jeho přítěž podepsala, ale když začal hrát své sólo, všechno jakoby pominulo. Na mikulovském Vinobraní sklidil i s kapelou neuvěřitelný potlesk, který nenechal ani moderátory ukončit vystoupení. Momentálně přední český kytarista čeká na transplantaci plic. Pokud všechno dobře dopadne, sám věří ve svůj návrat na pódia. I když veřejně nevystupuje, doma dotváří produkci nového alba Jaroslava Hutky a poté má v plánu skládat hudbu k dokumentárnímu filmu.

Autor článku: Jana Matějíčková

Zdroj fotografií: Palavske-vinobrani.cz a Česká Televize