Suchá hlína tedy, bez kvítí, bez vody. Já na ni poklekám, vzpomínkou pocta se vzdává…Radimu Hladíkovi

Radim Hladík

Tak zní verše nejslavnější písně Blue Effect, Slunečný hrob. Na něj teď pomyslně poklekají všichni, kteří chtějí poctu vzdát zemřelému rockovému kytaristovi Radimu Hladíkovi.

Radim Hladík, jediný původní člen kapely, zemřel v neděli ráno po těžké nemoci plic. Kapela na začátku podzimu zrušila poslední koncerty, protože kytaristova nemoc byla velmi vyčerpávající. Poslední vystoupení odehráli 14. září v Praze, kde se i narodil.

13. prosince by se přední český kytarový mág dožil sedmdesáti let. Spolu s dalšími hudebníky vyprodukoval spoustu hitů, mezi nejznámější patří Čajovna, Ej padá rosenka nebo již zmiňovaný Slunečný hrob. Mezi jeho aktivity patřilo i psaní filmové hudby. Na kytaru začal hrát v 15 letech, začínal v kapele The Matadors. Studoval hudební konzervatoř, kterou nedokončil. Sám přiznával, že byl rád i za dva roky na škole, které mu do hraní hodně daly.

Byl oceněn jako nejlepší kytarista a beatová osobnost rocku. Zkušenosti získával i z jiných žánrů, spolupracoval například s Jaroslavem Hutkou ve folkové hudbě. Jako jeden z prvních v Československu začal používat tzv. kvákadlo a různé efekty, které publikum do té doby neznalo.

„Moje generace měla velký štěstí, že v tý muzice bylo všechno poprvé. Všechno jsme si museli vyšlapat, všechno jsme museli objevit a toho si strašně cením,“ uvedl pro pořad Na Plovárně Radim Hladík před necelými deseti lety. Patří mu velká poklona a poděkování za přínos pro českou hudební scénu.

Radim Hladík

Přední český kytarista, zdroj: muzikus.cz

Autor článku: Jana Matějíčková

Zdroj fotografie: Muzikus.cz, Blanenský deník