Hudební články

nalaďte se na správnou notu

O hudbě.eu - hudební portál

UKULELE TROUBLEMAKERS

UKULELE TROUBLEMAKERS

UKULELE TROUBLEMAKERS (zkratka UTM) jsou raritou mezi současnou světovou módní vlnou poťouchlých souborů, jako např. Ukulele orchestra of Great Britain, Walk on the Earth, Dirty Loops či Lost Fingers, jež se zabývají svéráznými verzemi známých hitů. Poprvé na sebe upozornili v soutěži ČS má Talent,kde neotřelými recesemi bavili porotu i publikum. Dnes už vyrostli a ke kvalitě komické přibyla ta instrumentální. Stali se pravidelnými hosty rockových i folkových festivalů.

UTM posunují plnokrevnou koncertní show do rockového kabaretu, jež doplňují divadelní skeče či bláznivé forbíny a obohacují tuba či dokonce dudy. Za povšimnutí stojí propracovaná komiksová image a pseudonymy hudebníků: Italský playboy „Falcone“, drsný motorkář „Zub“, smutný cowboy „Lucky 13“, bláznivý punker s modrou krví „Baron“ či něžný bubeník s dvěma šlapáky „Humpolecký řezník.“ S recesí sobě vlastní o sobě tvrdí: „I s malým nástrojem může být velká zábava.“

Koncert Ukulele Troublemakers

Úvod roku 2015 je pro UTM přelomový. Míří totiž do studia točit své první autorské album. Z nahrávek se zdá, že vlastní tvorba bude stejně vtipná, jako ta převzatá.I dík výborným českým textům, které kromě členů kapely píší známí umělci, např. folkový rebel Záviš. Když jsem se frontmana kapely Pietra Falcona ptala na inspiraci, dal si se mnou schůzku na netradičním místě,v zrcadlovém sále. Při čekání na něj a pohledu na své karikatury v zrcadlech jsem pochopila.

„Tento prostor je odpověď na tvou otázku.“ usmívá se Pietro, „Kopie je tehdy dobrá, když podtrhne směšnost originálu.“

„Dobře, ale to platí u cover verzí.Jak se to rýmuje s vlastní tvorbou?“ namítám. Mluví rychle a odpovědi zpestřuje historkami.

„Pokud se nebojíme zesměšnit velikány hudby, musíme být připraveni zesměšnit i sami sebe, než to za nás udělají jini…

Dává mi řečnickou otázku: „Víš,co je v muzice nedůležitější?..Když se někdo bere vážně, nikdo ho neposlouchá!“ 

„Je nějáká z vašich skladeb biografická?“ vyzvídám. „Všechny!“ směje se Pietro.  Píseň „Muzikanti“ je o kapele, jež už není schopna hrát, jsou nemocní, staří a opilí..ale veselí! V další písni „Nemám tě rád“ si zoufalý muž, jež nemá kde přespat, musí představovat jiné ženy, než tu, která mu poskytla azyl. Jiný song je o Švýcarovi, jež se probudí vedle obří nahé ženy, chybí mu švýcarské hodinky a netuší, kde je asi zanechal..  „I tento song je autentický?“ nedůvěřivě se ptám „Ten nejvíc!“ přitakává Pietro.

Foto z koncertu

„Kdy vaše autorské písně uslyšíme?“ ptám se. „Na koncertech je už hrajem. Nahrávky jsou otázkou příštích týdnů.“ slibuje Pietro.

„Svérázným doplňkem vaší tvorby jsou webovky a facebookový profil.“ „Snažíme se zachovat pódiovou recesi i v tištěném slově.“ vysvětluje Pietro. Historky by stačily na knihu, ale mám další povinnosti, loučím se tedy a na památku obdržím tričko s logem kapely: Rozesmáta lebka a dvě ukulele. Co dodat? Nenechte si ujít koncert Ukulele Troublemakers až k vám zavítají. Pokud vás rovnou neroztančí, rozhodně vám zvednou náladu.

Text: M.T.

Foto: Zbyněk@Maderyc.cz

Odkaz: www.ukulele-troublemakers.cz, www.facebook.com/UkuleleTroublemakersOfficial

Tagy: , ,

Již není možné vkládat komentáře.