Hudební články

nalaďte se na správnou notu

O hudbě.eu - hudební portál

Co nového u Slávíků?

Možná jste se dívali, možná jste si to nechali s čistým svědomím uniknout. Tak jako tak, letošní Český slavík 2013 je za námi a nyní se k němu budou média zpětně vyjadřovat, někdy v kladném slova smyslu, jindy záporném. Tak to bude a jen tak se to nezmění. Co sledují média? Kromě toho, že už většinu z nich spíše zajímá to, kdo v čem přišel, kdo s kým něco má, nebo naopak už nemá, tak i výsledky samotné. Na co se podíváme my? My jen ve stručnosti shrneme, co tento ročník přinesl.

Těžko letošník rok označit jako nějaký nový či přelomový. Ve dvou hlavních kategoriích je opět vše při starém, takže české hudbě (dle této ankety) vládne i nadále Karel Gott a Lucie Bílá. Nejsme hodni toho, hodnotit kvalitu všech interpretů, ale tak trochu máme obavy, že podobná anketa postrádá svůj smysl, asi jako současná formule 1, kdy stále vyhrává ten samý a to odrazuje, ať je sebelepší. Spousta lidí chce něco nového, ne stereotyp, kdy jsou stále dokolo viděni ti samí…

Ruppert vrací Slavíka!

Pokud se poohlédneme po něčem zajímavém, co se událo okolo letošního Českého slavíka, pak to bude např. to, že zpěvák skupiny Monkey Business, Matěj Ruppert, se rozhodl vrátit svého Slavíka, kterého získal před sedmi lety v anketě Skokan roku. Důvod? V letošním ročníku se mimo jiné vyhlašoval i vítěz v kategorii Hvězda internetu. Dle hlasování uživatelů se měl stát vítězem rapper Martin Pohl alias Řezník. Organizátoři tento výsledek nerespektovali a Řezníka z výsledků ankety vyřadili. To se stalo proto, že se jim nelíbilo, že ve své tvorbě propaguje násilí. Otázku tedy je, zda jeho agresivní a nenávistné texty jsou důvodem, proč jej vyloučit z ankety, či nikolov. Matěj Rupper se domnívá, že ne, a tímto stylem se rozhodl protestovat. Mimo jiné v tom vidí nebezpečí, že by někdo začal diktovat, co se v kultuře smí a co ne.

Kde je ale pravda? Souhlasím, že není doba, kdy by někdo měl někomu zakazovat, co smí zpívat a co ne (samozřejmě pokud to není protizákonné). Samotnému se mi ale nelíbí, že někdo prosazuje násilí a agresi a nejspíše i díky tomu získal popularitu. Měli bychom to být my posluchači, kteří podobnou věc odsoudí a jako hvězdu zvolí někoho jiného a tím dají najevo všem, že tento styl není nic, co by mělo být oslavováno. Bylo by smutné postavit popularitu na tom, že stačí vzít kytaru a napsat texty plné hněvu, násilí atd. a lidem se to bude líbit.

Názor si na to musí udělat každý sám.

 

Tagy: ,

Již není možné vkládat komentáře.