Klávesové a knoflíkové akordeony

Pro méně znalé je možná slovo akordeon trochu matoucí. Pokud však zmíníme spojení tahací harmonika, pak si již jistě všichni vybaví o jakém hudebním nástroji bude v dnešním článku řeč. Akordeon neboli tahací harmoniku si všichni spojí s prostředím restaurace, kde hra na tento hudební nástroj podpoří atmosféru.

Ostatně pokud si vzpomeneme na několik filmů či seriálů zejména z dřívější doby, tak to máme doložené tak říkajíc černé na bílém. Z mnohých uvedeme např. Dobrý voják Švejk, Hříšní lidé města pražského, Hospoda, Obecná škola atd.

Zkrátka akordeony (tahací harmoniky) byly a stále jsou oblíbenými nástroji, které stojí za to zviditelnit. Své o tom ví i výrobci a v neposlední řadě i prodejci v kamenných či internetových obchodech, kteří tyto hudební nástroje zařazují do své nabídky.

Jedním z předních výrobců akordeonů je japonská společnost Roland. Roland se zaměřil jak na výrobu a distribuci klávesových akordeonů, tak i tzv. knoflíkových akordeonů.

Jaký je rozdíl mezi těmito typy? Klávesový akordeon má v diskantové části klaviaturu s rozsahem většinou od dvou do tří oktáv. Naproti tomu knoflíkový akordeon má v diskantové části několik řad knoflíků.

Kromě tahací harmoniky nabízí firma Roland i další hudební nástroje jako např. varhany, digitální piana či elektronické bicí nástroje.